Główna treść strony
Podsumowanie
Podsumowanie zawierające uzasadnienie wyboru uchwały Nr XXII/179/12 Rady Miejskiej w Wyszkowie z dnia 26 kwietnia 2012 roku
w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Wyszkowa dla obszaru ul. Sosnowej
1. Podstawowym zadaniem planu jest określenie warunków zabudowy i zasad zagospodarowania terenu.
2. Przedmiotowy plan miejscowy określa warunki zabudowy i zasady zagospodarowania terenu dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, zabudowy usług komercyjnych
z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, zabudowy usługowej, zabudowy usług komercyjnych, terenu usług sportu i rekreacji z dopuszczeniem usług kultury, obiektów produkcyjnych, składów, magazynów i zabudowy usługowej, ogródków działkowych i obiektów i urządzeń energetyki cieplnej. Zasady zagospodarowania terenów rolniczych, terenu lasów oraz terenu zieleni naturalnej oraz terenu ogródków. Ponadto umożliwia utworzenie nowego układu komunikacyjnego z uwzględnieniem już istniejącego.
3. Z uwagi na ustawowy wymóg zachowania zgodności ustaleń planu z ustaleniami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Wyszków nie było możliwości rozpatrywania rozwiązań alternatywnych.
4. W projekcie planu uwzględniono informacje i ustalenia zawarte w opracowaniu ekofizjograficznym oraz w prognozie oddziaływania na środowisko. Na terenie objętym opracowaniem nie ma obszarów ani obiektów objętych ochroną prawną na podstawie przepisów ustawy o ochronie przyrody. Natomiast w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się obszar należący do europejskiej sieci obszarów chronionych NATURA 2000 Puszcza Biała.
5. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zaopiniował projekt planu bez zastrzeżeń pismem nr ZNS.711/33/2011 z dn. 03 sierpnia 2011r.
6. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał opinię do projektu planu pismem
nr WOOŚ-I.410.487.2011.JD z dn. 26 sierpnia 2011r.
7. Podczas wyłożenia do publicznego wglądu została wniesiona 1 uwaga do projektu planu. Do prognozy oddziaływania na środowisko nie wniesiono żadnej uwagi.
8. Plan nie zawiera ustaleń mogących skutkować oddziaływaniem transgranicznym na środowisko.
9. Monitoring skutków wdrażania i funkcjonowania ustaleń planu prowadzić będzie Rada Miejska w Wyszkowie. Wskazane jest dokonywanie oceny stanu realizacji ustaleń i wpływu na środowisko w cyklach np. rocznych. W ramach przeprowadzanych badań monitoringowych należy uwzględniać wszystkie elementy środowiska przyrodniczego (m.in. powietrze, wody, gleby). Urząd gminy Wyszków powinien także kontrolować sposób realizacji zaleceń odnośnie gospodarki ściekowej i odpadowej określonych w przedmiotowym planie. Konsekwentna realizacja określonych w planie ustaleń zapewnia utrzymywanie wysokiego poziomu jakości środowiska.
10. Stan środowiska będzie również monitorowany w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Wyniki są prezentowane corocznie w Raportach, które wydawane są w formie ogólnodostępnych publikacji przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Systematyczny monitoring podstawowych elementów środowiska tj. powietrza, gleby, wód powierzchniowych i podziemnych pozwoli ocenić tendencje zmian środowiska oraz kierunki jego ochrony.
11. W celu ograniczenia negatywnych oddziaływań na środowisko i krajobraz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ustala się:
- minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej zgodnie z ustaleniami dla poszczególnych terenów;
- obowiązek zachowania dopuszczalnego poziomu hałasu zgodnie z przepisami odrębnymi dla terenów chronionych akustycznie oznaczonych na rysunku planu symbolami MN – jak pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, Uk(MN) – jak dla terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniowo-usługową oraz US(UK) – jak dla terenów przeznaczonych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe;
- zakaz lokalizacji nowych przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko;
- ochronę wód powierzchniowych i podziemnych poprzez
-- nakaz odprowadzania i podczyszczania ścieków na zasadach określonych w przepisach odrębnych
-- zakaz składowania odpadów;
wprowadzenie zieleni izolacyjnej i szpalerów drzew.
12. Celem ograniczenia mogących się pojawić negatywnych oddziaływań na środowisko w tym na krajobraz można dodatkowo:
- zadbać by prowadzone prace rozbiórkowe i budowlane nie przyczyniały się do nadmiernej uciążliwości względem terenów sąsiednich,
- poprawić stan techniczny nawierzchni dróg,
- brać pod uwagę aspekty środowiskowe, w tym walory krajobrazowe w trakcie realizacji poszczególnych inwestycji na terenie objętym planem miejscowym,
- dążyć do minimalizacji oddziaływań środowiskowych prac budowlanych, powodujących degradację pokrywy glebowej, a także zabezpieczać drzewa przed uszkodzeniami spowodowanymi przez maszyny budowlane.
Ponadto, w celu eliminacji negatywnych oddziaływań zaleca się także wykorzystanie rodzimych gatunków roślin do obsadzania działek budowlanych.
Informacje o stronie
Wytworzył: |
Brak danych |
Wprowadził: |
Michał Mielczarczyk, data: 02.05.2012 r., godz. 15.04 |
Ostatnia aktualizacja: |
Michał Mielczarczyk, data: 02.05.2012 r., godz. 15.04 |
Czas |
Administrator |
Opis zmiany |
02.05.2012 r., godz. 15.04 |
Michał Mielczarczyk |
Dodanie strony |